آخرین پژوهش ها

چرا اپیدمی بیماری های عفونی از افریقا و شرق آسیا شروع می شود

چرا اپیدمی بیماری های عفونی از افریقا و شرق آسیا شروع می شود ویژه

جهانی ناشی از بیماریهای عفونی نوظهور است. اگرچه در تمام طول تاریخ بشریت همه گیری ها پدید آمده است ، اما به نظر می رسد اکنون آنها رو به افزایش است. فقط در 20 سال گذشته ، کرونا ویروس ها به تنهایی باعث شیوع سه شیوع عمده در سراسر جهان شده اند. حتی نگران کننده تر ، مدت زمان بین این سه بیماری همه گیر کوتاه تر شده است.

جنجال انسان ژنتیکی شده و آینده ای مبهم

جنجال انسان ژنتیکی شده و آینده ای مبهم ویژه

دکتر جیانکوی، بخش کوچکی از DNA را از ژنی به نام CCR5 بیرون آورده بود. افرادی که این بخش از مواد ژنتیکی را از دست می‌دهند، به ویروس HIV مقاوم می‌شوند. جیانکوی عقیده دارد که نوزادان اصلاح‌شده‌ی ژنتیکی نسبت به این ویروس مقاوم شدند. دکتر جیانکوی ویدئویی را یکشنبه قبل در یوتیوب منتشر کرد و پس از آن، چهارشنبه در یک کنفرانس ژنتیک در هنگ‌کنگ شرکت کرد و با نمایش‌ اسلایدهای با جزئیات بیش‌تر از کارش را دفاع کرد. روز ۲۶ نوامبر (۵ آذر) بود که دانشمندی به نام هه جیانکوی اعلام کرد، دوقلوهایی در چین متولد شدند که ژن‌هایشان در هنگامی که جنین بودند اصلاح ژنتیکی شده است. جیانکوی و همکارانش برای انجام این برنامه، ابتدا تخمک و اسپرم را از والدین دریافت کرده و پس از لقاح مصنوعی، اصلاحات مهندسی ژنتیک را روی سلول‌های جنینی انجام دادند. سپس این دو جنین به رحم مادر انتقال داده شدند و مراحل رشد خود را به‌طور طبیعی در درون بدن مادر گذرانیدند.

چرا ما هنوز واکسن برای HIV نداریم؟

چرا ما هنوز واکسن برای HIV نداریم؟ ویژه

هدف واکسن این است که سیستم ایمنی بدن ما را با سلاح های مناسب برای شکست دادن ویروس کمک کند. متاسفانه، اچ آی وی بسیار سازگار است - می تواند اجزای خود را تغییر دهد و غیر قابل تشخیص باشد. با توجه به این، تلاش های بسیاری برای تولید واکسن با محدودیت مواجه شده است توسعه یک واکسن موثر HIV با توجه به ماهیت ویروس و تعامل آن با سیستم ایمنی بدن چالش برانگیز است در حالی که جستجو برای درمان موثر به یک مبارزه سخت تبدیل شده است، در اوایل سال جاری، اعلام شد که آزمایش انسانی فاز I یکی از این واکسن ها در سال 2019 صورت می گیرد

محققان با شناسایی DNA در خون بیماران سرطان را تشخیص دادند

محققان با شناسایی DNA در خون بیماران سرطان را تشخیص دادند ویژه

در حال حاضر، پژوهشگران تحقیقات سرطان مرکز کمبریچ  یک آزمایش خون یا بیوپسی مایع ایجاد کرده اند که می تواند هشت نوع مختلف سرطان را شناسایی کند، از جمله سرطان تخمدان، پوست و سرطان مغز. در حالیکه سایر آزمایشهای خون سرطانی نیز توسعه یافته است، این یکی نسبتا سریع است، زیرا توالی ژنی طولانی خون بیمار را شامل نمی شود.

آیا ذهن (آگاهی )همان مغز است؟

آیا ذهن (آگاهی )همان مغز است؟ ویژه

چیزی که "آگاهی" نامیده می شود و با گذشت سالها از ظهورعلم مدرن، همچنان یکی از رازهای بزرگ علم است. انسان هنوز به صورت دقیق نمی داند که چگونه مغز مادی که بی کم و کاست از ذرات فیزیکی ساخته شده می تواند خاستگاه آگاهی و تجربیات ذهنی باشد جهانی که تجربه می کنیم مملو است از کیفیت های ادراکی که برای هر کدام از ما واقعی، واضح و انکار ناپذیرند

بانک HLA چیست

بانک HLA چیست ویژه

HLA مجموعه اي از پروتئين ها يا مارکرهايي است که بر روي اغلب سلول هاي بدن یافت مي شوند و كد ژنتيكی فرد را تشكيل مي دهند كه با استفاده از آن ها سیستم ايمني بدن توانايي تشخیص سلول هاي خودی از غير خودی را خواهد داشت.

چگونه زندگی روی زمین آغاز شد؟ و آیا می تواند چیزی مشابه در سیاره دیگری (یا ماه) رخ دهد؟

چگونه زندگی روی زمین آغاز شد؟ و آیا می تواند چیزی مشابه در سیاره دیگری (یا ماه) رخ دهد؟ ویژه

یک فرضیه وجود دارد که به بنام "پروتئین نانوماشینی" معروف است. این آنزیم های خاصی هستند که از طریق تعامل بین اسید آمینه تشکیل شده اند که نقش بسیاری در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی حیاتی ایفا می کنند، حتی با استفاده از اکسیژن که برای سلول های بدنمان نفوذ می کنیم، فرایندی است که همه ما می توانیم در زندگی حیاتی داشته باشیم. قبل از رفتن به  Scientologist و تصویر کمی سفینه های بیگانه آوردن این ترکیبات تشکیل دهنده زندگی به زمین، این نانوماشین های پروتئینی توسط برخی از تمدن پیشرفته کاشته شده اما به طور طبیعی توسط شهاب سنگ تحویل داده شد.

54 راهکار عملی  جهت مقابله با بحران آب و کم ابی

54 راهکار عملی جهت مقابله با بحران آب و کم ابی ویژه

راه هایی ارزان قیمت برای جلوگیری از هدر روی آب و صرفه جویی در مهمترین ماده برای حیات بشر 90 درصد هدر رفت اب در حوزه کشاورزی است پس از امروز به فکر آبیاری قطره ای جهت محصولات کشاورزی خود باشید و بهتر از با تکنولوژی روز آشتی کنید در ادامه به 53 مورد دیگر اشاره می شود.

کاشت برنج در کویر با استفاده از اب دریا

کاشت برنج در کویر با استفاده از اب دریا ویژه

بیابان های خشک امارات متحده عربی ممکن است به زودی سرسبز و محل کاشت رنج مرطوب شود. این  میتواند به عنوان یک تحول بزرگ ظاهر شود، طرح این است که از نشاء  تازه برنج مقاوم در برابر آب شور استفاده شود تا گیاه را بر روی ساحل بزرگ خلیج فارس بکار ببرد و سپس زمین را با آب دریا  آبیاری کند. این به منطقه اجازه می دهد که به طور چشمگیری میزان غذای تولید شده را افزایش داده و در عین حال به حفاظت از ذخایر ارزشمند آب شیرین خود کمک کند.

واکسن HIV در سال 2019 وارد فاز انسانی می شود

واکسن HIV در سال 2019 وارد فاز انسانی می شود ویژه

موجی از پیشرفت های اخیر در زمینه ایمنوتراپی منجر به توسعه چندین واکسن  مهم شده است که  برای محافظت در برابر ویروس تبخال، بیشتر سویه های ویروس آنفلوآنزا، آلرژی های شدید مواد غذایی و حتی سرطان های مهاجم استفاده می شود در حال حاضر تیمی از محققان موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID) اولین آزمایش انسانی را برای واکسن اچ آی وی آغاز می کنند که در  در موش ها، خوکچه های دریایی و میمون ها میزان پاسخ ایمنی را افزایش داده است