آخرین پژوهش ها

  • 14
  • 838 مرتبه
یک دهه قبل  یک بیمار در برلین پس از دریافت پیوند سلول های بنیادی برای درمان سرطان، از ویروس HIV رها شده بود

یک دهه قبل یک بیمار در برلین پس از دریافت پیوند سلول های بنیادی برای درمان سرطان، از ویروس HIV رها شده بود

01/24/1397

 محققان راه جدیدی برای درک فرآیند درمان غیر منتظره بیمار مبتلا به بیماری HIV در برلین را بررسی کرده اند که نتایج پیوند سلول های بنیادی را برای بیماران با سایر بیماری های مرتبط با خون مانند لوسمی و بیماری سلول های داسی شکل بهبود می بخشد. 
یک تیم پژوهشگر یک گونه از میمون شناسایی کرده اند که می تواند با موفقیت پیوند سلول های بنیادی را دریافت کند

🔸دهه پیش، در دنیای پزشکی هنگامی که یک بیمار در برلین، آلمان پس از دریافت پیوند سلول های بنیادی برای درمان سرطان، از ویروس HIV رها شده بود، شوکه شدند. پزشکان بارها تلاش کرده اند نتیجه را تکرار کنند، اما این درمان HIV تا کنون بر بیماران دیگر بی نتیجه بوده است.

🔹دکتر. یونس ساچا و همکارانش در موسسه واکسن و ژن درمانگاه OHSU از جمله دانشمندان زیادی هستند که می خواهند بدانند که چرا بیمار برلین انقدر خوشبخت بوده است. در حال حاضر، آنها یک راه جدید برای درک درمان خود را توسعه داده اند. این تیم نشان داد که یک گونه از میمون به نام  cynomolgus macaques می تواند با موفقیت پیوند سلول های بنیادی را دریافت کند


🔹محققان به مدت طولانی از گونه های مختلف میمون برای تحقیق در مورد پیوند سلول های بنیادی استفاده می کنند، اما ویژگی های بیولوژیکی این گونه بدان معنی از جهت شباهت به انسان  قابل اعتماد نیست

🔹در مقاله ای که 10 نوامبر در نشریه Nature Communications منتشر شد، ساچا و همکارانش گزارش کردند که آنها موفق به انجام پیوند های ساقه در دو میمون بیش از یک سال پیش  شده اند که امروزه زندگی سالم را ادامه می دهند.

🔹ساچا این یافته را یک ابزار حیاتی برای کشف درمان بیمار برلین می داند. در نتیجه این یافته ها، محققان  می توانند برای بهبود نتایج پیوند سلول های بنیادی برای بیماران انسانی با سایر بیماری های مرتبط با خون مانند لوسمی و بیماری سلول داسی شکل استفاده کنند.

منبع: ساینس دیلی

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.