آخرین پژوهش ها

  • 21
  • 880 مرتبه
چگونه از تکنیک CRISPR اصلاح شده برای دستیابی به  رفع خطای ژن استفاده می کنند.

چگونه از تکنیک CRISPR اصلاح شده برای دستیابی به رفع خطای ژن استفاده می کنند.

02/05/1397

بی تردید بشر قدرتمند ترین گونه ی جهان است. ما شاهدان دنیای طبیعی هستیم، 
دو تحقیق بسیار خوب و پیشگامانه توسط تیم های دانشگاهی دانشگاه هاروارد و موسسه Broad MIT، انجام شده است و هر دو به توضیح  چگونگی دقیق ویرایش پرداخته است، آنچه که  محققان به نام "جراحی شیمیایی"  می شناسند

🔸 به طور معمول این روش  با استفاده از کریسپر( CRISPR) ویرایش می شود، یک روش که به کارشناسان اجازه می دهد تا DNA و RNA را در ژنوم  و خارج از آن "برش داده و" رونویسی کنند. این به عنوان یک روش برجسته شناخته شده است که اساسا ما را قادر می سازد که چارچوب ژنتیکی هر موجود زنده را سفارشی کنیم

در حال حاضر، همانطور که در هر دو مقاله توضیح داده شده است، این روش جدید اجازه می دهد تا با دقت بسیار دقیق تر ویرایش کنید. به جای دنبال کردن توالی های ژنتیکی، جفت باز، جفت مولکول هایی که بلوک های ساختمانی DNA هستند هدف قرار می دهد.

🔹چهار باز: آدنین (A)، سیتوزین (C)، گوانین (G) وتیمین (T) - آنها الفبای زندگی را نشان می دهند. انسانها حاوی 3 میلیارد جفت باز هستند و اگر فقط یکی از "حروف" نادرست باشد - چیزی که به عنوان جهش نقطه ای شناخته می شود - می تواند باعث بیماری یا بیماری های پزشکی شود که می تواند  از تغییر زندگی به مرگ و میر باشد.

اولین مقاله منتشر شده در نیچر، توضیح میدهد که چگونه ابزارهایی به نام "ویرایشگری باز" میتواند این خطاها را حل کند.این تیم توضیح می دهد که چگونه از تکنیک CRISPR اصلاح شده برای دستیابی به این هدف استفاده می کنند.

آنها این را روش را  با موفقیت در یک جهش در سلول های انسانی آزمایش کردند که در آن  خون حاوی سطوح خطرناک آهن می شود.این نشان می دهد که همان روش را می توان در ده ها هزار شرایط دیگر که با عدم همبستگی باز ارتباط دارند، استفاده  شود.

🔹مقاله دوم، که در مجله Science منتشر شده،  برای،  رفع یک نوع کم خونی که  بر سلول های بنیادی تاثیر می گذارد  از RNA برای تغییر شیمیایی باز A استفاده می کند
این مقالات نشان دهنده یک گام بزرگ رو به جلو در توانایی ما برای از بین بردن  بیماری ها در سطح ژنتیکی است. هر چند کارهای بیشتری لازم است، مخصوصا وقتی که  این روش خود باعث  جهش های ناخواسته می گردد   اما با این وجود این خبر هیجان انگیز است..

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.