آخرین پژوهش ها

  • 63
  • 910 مرتبه
محققان با شناسایی DNA در خون بیماران سرطان را تشخیص دادند

محققان با شناسایی DNA در خون بیماران سرطان را تشخیص دادند

08/18/1397

کشف سرطان یک کار پیچیده است. که می تواند شامل روش های ناخوشایند مانند ماموگرام و کولونوسکوپی باشد و اغلب تومورها تنها پس از رسیدن به یک اندازه مشخص، شناسایی می شوند. دانشمندان در حال تلاش برای پیدا کردن جایگزین های بهتر مانند آزمایش ساده خون هستند که کمتر تهاجمی هستند و زودتر  سرطان تشخیص داده می شوند و باعث می شود که درمان بهتر شود.

 

در حال حاضر، پژوهشگران تحقیقات سرطان مرکز کمبریچ  یک آزمایش خون یا بیوپسی مایع ایجاد کرده اند که می تواند هشت نوع مختلف سرطان را شناسایی کند، از جمله سرطان تخمدان، پوست و سرطان مغز. در حالیکه سایر آزمایشهای خون سرطانی نیز توسعه یافته است، این یکی نسبتا سریع است، زیرا توالی ژنی طولانی خون بیمار را شامل نمی شود.

 

در عوض، آزمایش جدید DNA های سرطانی که در جریان خون گردش می کند را بر اساس اندازه آن  پیگیری می کند. ردیابی DNA تومور معمولا بسیار دشوار است، زیرا DNA سالم در داخل بدن بسیار زیاد است. برای مبارزه با این مشکل، محققان تفاوت های کلیدی بین اندازه قطعات DNA از تومورها و بافت سالم را مشخص کردند و از این تفاوت ها برای انتخاب DNA سرطانی استفاده می کردند. یافته های آنها در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

 

سپس تیم، آزمایشی را انجام داد تا ببیند روش موثر تعیین کننده اینکه آیا کسی سرطان دارد یا خیر. آزمایش آنها موفق به شناسایی سرطان کولورکتال، صفراوی، تخمدان، پستان و پوست در 94 درصد از 68 بیمار مورد آزمایش شد. و میزان موفقیت کمتری برای سرطانهای پانکراس، کلیه و مغز ایجاد شده است که 65 درصد از سرطان در 57 بیمار تشخیص داده شده است.

 

آزمایش جدید کامل نیست، و 2.5 درصد در افراد سالم مثبت کاذب نشان میدهد

 

فلورنت مولیر، مدیر کل تحقیقات IFLScience می گوید: "محدودیت در حال حاضر این است که ما توانایی تشخیص بیماران در مرحله پایانی را داریم و هنوز قادر به تشخیص بیماری در مراحل اولیه نیستیم."

 

با این حال، بیوپسی مایع قطعا امیدوار کننده است، و به عنوان مولیر به خبرگزاری نیویورک، آزمایش خون به راحتی می تواند توسط آزمایشگاه های مجهز انجام شود،

 

همان گروه تحقیقاتی اخیرا یک مقاله دیگر در مورد نحوه استفاده از بیوپسی مایع مایع مغزی نخاعی برای کشف تومورهای مغزی منتشر کرده است. اگر یک روز در یک محیط بالینی استفاده شود، این تکنیک می تواند نیاز به بیوپسی بافت را کاهش دهد، که یک روش خطرناک برای تومور در مغز است.

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.