آخرین پژوهش ها

  • 65
  • 1256 مرتبه
چرا ما هنوز واکسن برای HIV نداریم؟

چرا ما هنوز واکسن برای HIV نداریم؟

09/14/1397

حدود 37 میلیون نفر در سراسر جهان با HIV، ویروس نقص ایمنی بدن انسان زندگی می کنند. در حالیکه واکسنی برای آن وجود ندارد.اما در حال حاضر بسیاری از رویکردها در حال توسعه هستند.

بعضی از افراد که در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند اقدامات پیشگیرانه انجام میدهند و برخی از آنها برای رهایی ویروس به حفاظت از سلول ها می پردازند

 

هدف واکسن این است که سیستم ایمنی بدن ما را با سلاح های مناسب برای شکست دادن ویروس کمک کند. متاسفانه، اچ آی وی بسیار سازگار است - می تواند اجزای خود را تغییر دهد و غیر قابل تشخیص باشد. با توجه به این، تلاش های بسیاری برای تولید واکسن با محدودیت مواجه شده است. معروف ترین نمونه از این تحقیقات "آزمایش ویروسی ویروس اچ آی وی" بود که میزان کاهش عفونت اچ آی وی را 31.2 درصد نسبت به دارونما نشان داد. واکسن ایمن و قابل تحمل بود، اما متاسفانه، تنها به طور متوسط ​​موثر بود.

 

"RV144 برای سلامت عمومی موثر نبود، اما برای تلاش علمی بسیار مهم بود. دکتر جیلی گیلمور، مدیر اجرایی ایمونولوژی بشر در ابتکار واکسن بین المللی ایدز : با همکاری و اکتشافات علمی جدید،امروزه تحقیقات متنوع تر و قویتر است و شانس موفقیت برای رسیدن به واکسن های موثر و مداخلات مربوط به ایمنی را برای متوقف ساختن عفونت ایدز افزایش می دهد. "

در حالی که جستجو برای درمان موثر به یک مبارزه سخت تبدیل شده است، در اوایل سال جاری، اعلام شد که آزمایش انسانی فاز I یکی از این واکسن ها در سال 2019 صورت می گیرد

این واکسن مخصوص یک پپتید تلفیقی را بر روی سطح ویروس هدایت می کند. پپتیدهای زنجیره ای کوتاه از اسیدهای آمینه (اجزای پروتئین) هستند و اچ آی وی از آنها برای وارد شدن به سلول ها استفاده می کند. واکسن قصد دارد این عمل را متوقف کند و ویروس را از ورود به سلول ها منع کند. تا کنون، در مجموع 31 درصد از موارد ابتلا به اچ آی وی از 208 مورد آزمایش موثر بوده است. آزمایشات انجام شده در حیوانات نشان داده است که واکسن در چندین گونه موثر است و اعتقاد بر این است که در افراد نیز موثر باشد. تیم در سال 2019 اثرات جانبی و محدودیت های ایمنی برای واکسن را ارزیابی خواهد کرد.

 

اخیرا در Science Advances گزارش شده است رویکرد دیگری. در این مطالعه، محققان مدل های حیوانی با آنتی ژن هایی طراحی شده که جهت تولید آنتی بادی های پیش ساز طراحی شده اند. این در نهایت در bNAbs یا "آنتی بادی هایی که به طور گسترده خنثی می کنند" توسعه می یابد که به ویروس متصل می شود و آن را پاك می كند تا از ابتلا به سلول های دیگر جلوگیری كند. اخیرا توسط IAVI اعلام شده است که اولین کاندیدای واکسن با هدف تشخیص bNAB ها در حال انجام آزمایش بالینی است. در حال حاضر یک آزمایش واکسن فاز II وجود دارد که تا سال 2022 انجام خواهد شد و مطالعه فازی III (مقایسه بین درمان) RV144 که در سال 2016 آغاز شد و تا اواسط سال 2021 ادامه خواهد یافت.

 

"توسعه یک واکسن موثر HIV با توجه به ماهیت ویروس و تعامل آن با سیستم ایمنی بدن چالش برانگیز است؛ دکتر گیلمور توضیح میدهد: هیچ کس تا به حال به طور طبیعی از عفونت اچ آی وی بهبود نیافته است . تعداد عفونت های جدید اچ آی وی در 5 سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و اما می تواند افزایش یابد اگر تلاش های پیشگیرانه به میزان قابل توجهی افزایش نیابد. "

 

HIV، متاسفانه، یک ویروس بسیار وحشتناک است. با حمله و ربودن سلول های T، یکی از اجزای مهم سیستم ایمنی بدن، یک بخش حیاتی از دفاع در بدن انسان را غیر فعال می کند. از پروتئین های موجود در سلول های T برای تکثیر، از بین بردن سلول خود و گسترش از طریق میزبان استفاده می کند. واکسن و درمان های آینده امیدوار هستند که سلاح های جدید را به سربازان سلولی ما بفرستند.

 

 

ترجمه: وب سایت رویاد 
منبع: iflscince

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.