روز پزشکی

  • 22
  • 532 مرتبه
بی خوابی شبانه باعث افزایش احتمال به آلزایمر می شود

بی خوابی شبانه باعث افزایش احتمال به آلزایمر می شود

1397/02/07 10:13:25 ب.ظ

ارتباط بین محرومیت از خواب و بیماری های مختلف دژنراتیو به مدت طولانی مشکوک است، با این حال، اکنون شواهدی وجود دارد که حتی یک شب بدون خواب ممکن است حساسیت به بیماری آلزایمر را افزایش دهد، که اگر تأیید شود، کمبود خواب باعث بحران واقعی سلامتی خواهد شد.

بیماری آلزایمر، که تا بحال شایع ترین علت زوال عقل است، از پلاک های پپتید بتا آمیلوئید در مغز شناسایی شده است. گرچه بحث در میان دانشمندان همچنان داغ است، چرا که میزان پلاکها باعث آسیب به مغز می شود، 

یک تیم در مؤسسه ملی مواد مخدر و الکل، مریلند،که از نام موسسه خود برای استفاده از توموگرافی انتشار پوزیترون و رادیوتراپی 18F-florbetaben برای اندازه گیری میزان بتا آمیلوئید در 20 فرد سالم در 30 سالگی و 40 سالگی خودداری کرد. 18F-florbetaben به بتا آمیلوئید متصل می شود، به خصوص در فرم پلاك نامحلول آن، به ما اجازه می دهد حضور آن را در مغز نشان دهیم.

شرکت کنندگان پس از خواب شبانه و پس از 30 ساعت بیداری دوباره آزمایش شدند. محققان در آثار آکادمی ملی علوم اعلام کردند که میانگین آمیلوئید بتا در هیپوکامپ راست و تالاموس مغز به طور متوسط ​​5 درصد افزایش می یابد. نه نفر از شرکت کنندگان بتا آمیلوئید بیشتری پس از محرومیت از خواب داشتند، در یک مورد 16 درصد. این مناطق مغز به ترتیب با حافظه کوتاه مدت و مرتب سازی اطلاعات حسی مرتبط است و هیپوکامپ یکی از اولین مناطق بیماری آلزایمر است.

به هیچ وجه از هیچ کس تعجب نکنید، زیرا بعد از یک شب بیخوابی خلق و خوی شرکت کنندگان بدتر می شود، اما ممکن است مشخص شود که میزان این ارتباط با افزایش فرد بتا آمیلوئید در این مناطق مغزی ارتباط دارد.

مطالعات قبلی نشان داده است که بتا آمیلوئید در طول بیداری یک ماده زائد مغز است و در طول خواب پاکسازی می شود. ما همچنین غلظت پپتید را در جوندگان محروم خواب مشاهده کردیم. با این وجود، افزایش قابل کشف بعد از یک شب، شواهد قویتری برای ارتباط را برای ما فراهم کرد

اگر یک خواب شبانه به طور معمول بتا آمیلوئید از مغز  را از بین ببرد، ممکن است بپرسیم که آیا فقط یک شب خواب در یک فرد سالم کافی است تا ناتوانی را پاک کند؟ شاید برای اکثر افراد، یک دوره محرومیت از خواب برای آلزایمر اهمیتی ندارد و زوال عقل تنها در انتظار افرادی است که مکانیسم های پاک کننده مغز آنها به دلایل دیگر دچار سوء عملکرد هستند. از سوی دیگر، کاملا ممکن است که حتی برای کسانی که دارای ظرفیت عادی برای حذف بتا آمیلوئید هستند، بی خوابی طولانی در نهایت باعث از بین رفتن مکانیسم های پاک کننده بدن شود.

ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم، اما در عین حال، اگر شما این مورد را فراموش کرده ایدو به سختی به کار مشغول شده اید، برای جلوگیری از آلزایمریک بهانه خوب است که در زندگی خود تغییر ایجاد کنید

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.