روز پزشکی

  • 29
  • 537 مرتبه
تاریخ سرطان به چه زمانی برمیگردد

تاریخ سرطان به چه زمانی برمیگردد

1397/03/08 02:08:58 ب.ظ

این یک واقعیت نسبتا سخت است اما تقریبا نیمی از ما در زندگی سرطان را دریافت خواهیم کرد.

برای درک چگونگی به حداقل رساندن این بیماری شگفت آور فراگیر، باید بدانیم از کجا آمده است. ما ممکن است سرطان را به عنوان یک بیماری نسبتا مدرن در نظر بگیریم - در نهایت سیگار کشیدن علت یک سوم همه سرطان ها امروز است –اما تاریخ آن به شاید به خیلی قبل برگردد یعنی شاید صدها میلیون سال پیش

سرطان به هیچ وجه یک بیماری جدید نیست. ما حتی شواهدی از دایناسورها داریم که تحت تاثیر تومورهای سرطانی قرار گرفته بودند . یک مطالعه با اشعه ایکس از مهره های دایناسور فسیلی در بیش از 700 نمونه موزه مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

آنها شواهدی از 29 تومور در استخوان های فسیلی این حیوانات منقرض شده پیدا کردند. اما چیز دیگری جالب بود. تمام استخوان هایی که حاوی تومور بودند، از هراسوسورها دایناسورهای اردک باقیمانده از کرتاسه که حدود 70 میلیون سال پیش بود شناخته می شود.

هنگامی که به شواهدی از اولین تومور بدخیم در اجداد به میان می آید،. استخوان پای تقریبا 1.7 میلیون ساله است که در آفریقای جنوبی یافت می شود و متعلق به یک گونه هنوز مشخص نشده از انسان های اولیه است که با استفاده از مورفولوژی آن به عنوان استئوسارکوم تشخیص داده شده است. در حالی که همه چیز که در مورد فرد شناخته شده است، استخوان پا سرطانی است،

همه این شواهد به وضوح نشان می دهد که سرطان یک بیماری جدید نیست، و یا حتی به انسان ها محدود نمی شود. ما می دانیم که بسیاری از گونه هایی که امروز زندگی می کنند سرطان را تجربه می کنند و فسیلها به وضوح نشان می دهد که بسیاری از حیوانات در معرض انقراض نیز این بیماری را  تجربه کرده اند.

با این وجود در حالی که امروز سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سرتاسر جهان است، در تاریخ باستان به این اندازه معمول نبوده است و این عمدتا مربوط به این واقعیت است که مردم به اندازه کافی زندگی نکردند تا این بیماری آشکار شود، و احتمالا در ابتدا از بیماری های دیگر که در جوامع مدرن کمتر رایج هستند، می مردند .
گفته می شود که ابتدا ذکر شده در مورد سرطان در متون مصری باستان به حدود 1600 سال قبل از میلاد و به طور بالقوه به سن 2500 سال قبل از میلاد می رسد، و حتی یکی از آن ها نیز این است که چگونه باید تومور سینه را با سوزن زدن حذف کرد. در طول دوران قرون وسطی، سرطان با کلمه ای که توسط گپوکرات ساخته شده بود و به عنوان "کاکینوز"، از کلمه یونانی برای خرچنگ اشاره کرد.

ترجمه: رویاد...

منبع: آی اف ال سانیس

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.