روز پزشکی

  • 39
  • 572 مرتبه
آب از راهی که ما فکر میکردیم به مغز نمی رسد

آب از راهی که ما فکر میکردیم به مغز نمی رسد

1397/03/29 10:23:49 ب.ظ

 

هر روز، نیم لیتر یا بیشتر آب از خون به مغز منتقل می شود تا مایع مغزی نخاعی (CSF) را تقویت کند - این کمی شبیه زره مغز است تا آنجا که از این ارگان محافظت می کند. دانشمندان می دانند که آب با عبور از یک بافت بسیار نازک  که بسیار دقیق است نفوذ می کند، و این تا به حال کمی در رمز و راز بوده است 

قبلا تصور می شد که این انتقال آب از طریق فرآیند اسموز انجام می شد. این زمانی است که مولکول ها از طریق یک غشاء نیمه تراوا از یک مایع غلیظ تر به یک مایع با غلظت کمتر به یک نقطه می رسند تا زمانی که مایع در هر دو طرف  به طور مساوی متمرکز شود. در حال حاضر محققان دانشگاه کپنهاگ نشان داده اند که بیشتر آب هایی که در مغز به وجود می آیند، با کمک چیزی که به عنوان یک حمل کننده است منتقل می شوند، این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

محققان با این فرض که اسمز برای حفظ میزان تولید مایع مورد نیاز کافی نیست، از یک مدل موش استفاده کردند که در آن شرایط لازم برای اسمز وجود نداشت و احتمالا حمل کننده های آب می تواند "خاموش" شود. با جلوگیری از انتقال دهنده های مختلف و اندازه گیری تولید مایع، آنها کشف کردند که یک ناحیه یون ناشناخته، ناوبر حمل کننده NKCC1، تقریبا نیمی از تولید مایع را به عهده داشت، که باعث می شود آن را به عنوان اصلی ترین حمل کننده آب مغز نامید

 استاد دانشکده علوم اعصاب دانشگاه کپنهاگ، گفت: "این دانش جدیدی  در یک فرایند بسیار مهم فیزیولوژیکی در  قسمت بسیار پیچیده انسان، یعنی مغز است." 

البته، آزمایش بر روی موش انجام شده است، که  به طور کامل  نمی شود به انسان نیز تطبیق داد .با این حال  محققان  اشاره می کنند که غشای سلولی در کوریدوس التهابی موش ها همان ساختاری است که در انسان ها ایجاد می کند و از این رو مکانیسم های مشابه باید اعمال شود.

همچنین این استاد دانشگاه توضیح داد: "اگر می توانستیم از این مکانیسم به عنوان یک هدف برای درمان پزشکی استفاده کنیم و جریان آب به مغز را برای کاهش فشار داخل جمجمه ای کاهش دهیم، می توانیم به برخی چالش پیروز شویم

"درمان های موثر پزشکی برای بسیاری از اختلالات شامل افزایش فشار داخل جمجمه ای وجود ندارد و در بدترین حالت ممکن است آسیب دائمی ایجاد می شود و حتی در اثر افزایش فشار نیز جان خود را از دست می دهد. بنابراین این مکانیسم پایه برای ما مهم است."

در ادامه، محققان سعی خواهند کرد تا نحوه بهره برداری از این فرایند شناخته شده جریان آب در مغز و نحوه کنترل آن را بیاموزند. اگر آنها موفق باشند، می تواند راه را برای درمان اختلالاتی که شامل فشار داخل جمعی، مانند سکته مغزی و هیدروسفالی ("آب در سر") باشد، هموار کند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.