روز پزشکی

  • 44
  • 416 مرتبه
اوتیسم می تواند به میکروبیوم روده مادر مرتبط باشد

اوتیسم می تواند به میکروبیوم روده مادر مرتبط باشد

1397/05/01 10:49:20 ب.ظ

اوتیسم می تواند به میکروبیوم روده مادر مرتبط باشد

در طول چند سال گذشته، تحقیقات بیشتری منتشر شده است که نشان می دهد چگونه میکروبیوم روده  ما مرتبط  به سلامت ما است. این می تواند همه چیز را از قبیل از پاسخ ما به ترس و محرک های منفی، وزن ما و سلامت روان ما، و حتی تا چه میزان باعث بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و دیابت نوع 1 شود یا نه را در بر بگیرد

در حال حاضر، یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله ایمونولوژی پیوند بین میکروبیوم روده و اوتیسم عصبی را با استفاده از مطالعات حیوانی پیدا کرده است. 

جان لوکنز، پژوهشگر ارشد و دانشجوی دکترای دانشگاه مدرسه پزشکی ویرجینیا می گوید: "میکروبیوم می تواند مغز در حال رشد را به شکل های مختلف شکل دهد."

"میکروبیوم واقعا برای  چگونگی پاسخ سیستم ایمنی فرزند به عفونت، آسیب یا استرس مهم است."

همانطور که برای اوتیسم، این ارتباط ممکن است به یک مولکول خاص به نام اینترلوکین 17a (یا IL-17a)، که توسط سیستم ایمنی تولید می شود مرتبط باشد. مولکول در حال حاضر با شرایطی مانند آرتریت روماتوئید، مولتیپل اسکلروز و پسوریازیس همراه است و نشان داده شده است که نقش مهمی در پیشگیری از عفونت ها، بویژه نوع قارچی ایفا می کند. مهمتر از همه، آن نیز می تواند بر روی نحوه رشد مغز در رحم تأثیر بگذارد.

برای آزمایش این فرضیه ها که ممکن است  اوتیسم توسط مولکول IL-17a ایجاد شود، تیم IL-17a را در موش آزمایشگاهی مسدود کردند. محققان از دو آزمایشگاه جداگانه، موشهای زن را انتحاب کردند - کسانی که از ابتدا میکروفلور در روده داشتند، آنها را در معرض پاسخ التهابی ناشی از IL-17a قرار دادند، در حالیکه آنهایی که از دسته دوم (کنترل) بودند. در معرض قرار نگرفتند

هنگامی که مولکول IL-17a به طور مصنوعی مسدود شد (جلوگیری از پاسخ التهابی ناشی از IL-17a)، توله های از هر دو مجموعه موش ها با رفتارهای معمول عصبی متولد شدند. با این حال، زمانی که همه چیز برای پیشرفت بدون مداخله اضافی  ادامه پیدا کرد، تولههای متولد شده از مادران در گروه اول، به ایجاد شرایطی مبتلا به بیماری عصبی مبتلا به اوتیسم رفتند که بر رفتارهای اجتماعی و تکراری تاثیر گذاشت.

محققان با استفاده از مدفوع موشهای گروه اول، پیوند مدفوعی را بر روی موشها از گروه دوم انجام دادند تا تأیید شود که این امر به دلیل میکروفلور منحصر به فرد گروه بوده است. ایده در اینجا این است که میکرو فلوراسیون گروه دوم را تغییر دهید تا آن را بیشتر شبیه به اولی باشد. و، همانطور که انتظار می رفت، توله های از گروه دوم، به ایجاد شرایطی مبتنی بر بیماری عصبی مبتلا شدند.

این مطالعات اولیه هستند و ممکن است به حاملگی های انسانی منطبق نشوند اما این یک راه جالب برای تحقیق در مورد تحقیقات اوتیسم است و شواهد قوی نشان می دهد که سلامت روده مادر نقش حداقل در شروع شرایط پیشرفت عصبی را ایفا می کند .

گام بعدی، این است که ببینند آیا می توانند همبستگی های مشابهی را در انسان ها پیدا کنند و از آنچه در میکروبیوم مادر است و مربوط به رشد اوتیسم است، کار کنند. البته چند مولکول دیگر برای بررسی وجود دارد. و IL-17a ممکن است تنها یک قطعه در یک پازل بسیار بزرگتر باشد

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.