روز پزشکی

  • 45
  • 663 مرتبه
در چه زمانی اسپرم بهترین کیفیت را دارد

در چه زمانی اسپرم بهترین کیفیت را دارد

1397/05/02 11:25:13 ب.ظ

در حال حاضر می دانیم که توانایی های ذهنی و جسمی انسان در ساعت های مختلف روز به واسطه فرایندهای فیزیولوژیکی مبتنی بر نور به نام ریتم های روزانه و زمان سال به علت ریتم های سالانه متفاوت است.

به گفته محققان دانشگاه زوریخ، پدیده عملکرد وابسته به زمان برای سلول های  درون ما نیز درست است. خوب، یک نوع بسیار مهم از آن اسپرم است

 در مجله Chronobiology International، تیم زیست شناسان باروری گزارش می دهد که اسپرم تولید شده در اوایل صبح - قبل از 7.30am - غلظت اسپرم، تعداد کل اسپرم و درصد اسپرم با مورفولوژی طبیعی از اسپرم تولید شده در زمان های دیگر بهتر است

وی گفت: "با توجه به تغییرات فصلی، افزایش قابل توجهی در میزان اسپرم و تعداد کل اسپرم در فصل بهار به دست آمد، در حالیکه در تابستان کاهش قابل توجهی یافتیم".

این یافته ها، که می تواند به بهبود میزان موفقیت باروری طبیعی  کمک کند، از تجزیه و تحلیل 12،245 نمونه جمع آوری شده از 7،068 مرد، که همه آنها بیماران در بخش دانشگاه غدد درون ریز بیمارستان دانشگاه Zurich در سال های 1994 تا 2015 بود.

 نویسنده اصلی Min Xie و همکارانش مشاهده کردند که حرکت اسپرم در مردانی که اسپرم سالم تولید می کند، و در معرض آسیب قرار نگرفته است، در مقایسه با مردانی که  غیرطبیعی هستند (تحرک کم، تمرکز، مورفولوژی یا ترکیبی از سه ) بهترین حرکت را بین 8:30 و 10:00 صبح داشتند . و هیچ ارتباطی بین تحرک و فصل در کل گروه یا هر زیر گروه غیر طبیعی پیدا نشد.

البته، چون این مطالعه فقط ارزیابی اسپرم از مردان در یک منطقه از جهان است نتایج را باید در یک گروه متنوع تر تایید کرد، قبل از اینکه ما فرض کنیم الگوی قابل اجرا برای مردان در همه جا منطبق است.

علاوه بر این، همانطور که خودشان تصدیق می کنند، ممکن است نتایج ناشی از تفاوت ها در وضعیت سلامت مردان و شیوه زندگی (چاقی و سیگار کشیدن)، به عنوان مثال، شناخته شده است که باروری مردان را تغییر می دهد. اما از آنجا که این اطلاعات جمع آوری نشده است، آنها نمی توانند برای آن نظر بدهند

همچنین ممکن است که اسپرم در روزهای بارانی بهتر عمل کند، اما محققان فقط نمونه هایی از اسپرم را جمع آوری کردند که در طی 12 ساعت کلینیک باز بود.

"از آنجا که اطلاعات ما در طی یک دوره 12 ساعته از صبح زود جمع آوری شده است، ما اطلاعاتی در مورد (اواخر شب) نداریم، یعنی زمانی که فعالیت جنسی بیشتر است".

تیم امیدوار است که مطالعات پیگیری آینده، مکانیسم هایی را که در آن چگونگی اعلان مولکول ها به ریتم های روزانه، مانند ملاتونین و کورتیزول، تغییر تولید اسپرم بررسی شود، بررسی خواهد کرد.

در نتیجه، زوج هایی که  که تصور می کنند، نباید زمان  تلاش های خود را تغییر دهند، اما استفاده از مزایای صبح بد نیست آن را امتحان کنند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.